Video o postní umělecké intervenci 2024

26.04.2024

...můžete shlédnout zde.


I letos jsme měli v Akademické farnosti Olomouc postní uměleckou intervenci. Byly to tři skleněné plastiky všestranného výtvarníka Marka Trizuljaka. Rodák z Bratislavy žije se svou manželkou v Seničce nedaleko Olomouce. Zabývá se malbou, tvorbou ze skla a výtvarnou fotografií.

Jeho postní umělecké intervence nesla název Andělé naděje. Šlo o artefakty ze skla, s kterými nebyl autor spokojen, nebo jsou utvořeny ze zbytkového skla. Chtěli jsme tím vyjádřit pravdu, že církev chce být prostorem pro všechny, i pro ty, kteří se necítí být Boha hodni. Také osobní cesta každého z nás je stále nehotová a málokdy se nám líbí současný tvar našeho duchovního života. Přesto sami sebe nabízíme Bohu, takoví, jací jsme, i se svou nedokonalostí, a necháváme Jeho, aby v nás konal své dílo lásky...

"Postní intervenci v kostele Panny Marie Sněžné jsem se rozhodl řešit umístěním několika skleněných objektů. Na cyklu andělů pracuji právě v tomto období, skleněná pyramida vznikla před více než deseti lety. Každá ze skulptur má určitou chybu či nedokonalost. Skleněná pyramida (sen o architektuře kostela Nejsvětější Trojice), je vytvořena ze střepů, které byly původně určeny k vyhození. Také se později stalo, že se jedna její část rozbila. Až nynější záměr postní intervence mě vedl k opravě. Velmi mě zaujal nabídnutý úmysl pro letošní postní dobu: Metanoia, proměna. To, co je v člověku nedokonalé, chyby, slabost, křehkost, ostré hrany, 'úrazy duše', zranění a rozbité vztahy, se může obnovit."