Postní umělecká intervence 2024

01.02.2024

I letos budeme mít v Akademické farnosti Olomouc postní uměleckou intervenci. Budou to tři skleněné plastiky všestranného výtvarníka Marka Trizuljaka. Rodák z Bratislavy žije se svou manželkou v Seničce nedaleko Olomouce. Zabývá se malbou, tvorbou ze skla a výtvarnou fotografií.

Jeho postní umělecké intervence nese název Andělé naděje. Jde o artefakty ze skla, s kterými nebyl autor spokojen, nebo jsou utvořeny ze zbytkového skla. Chceme tím vyjádřit pravdu, že církev chce být prostorem pro všechny, i pro ty, kteří se necítí být Boha hodni. Také osobní cesta každého z nás je stále nehotová a málokdy se nám líbí současný tvar našeho duchovního života. Přesto sami sebe nabízíme Bohu, takoví, jací jsme, i se svou nedokonalostí, a necháváme Jeho, aby v nás konal své dílo lásky...

Přijměte srdečné pozvání také na vernisáž tohoto díla. Uskutenční se 14. února po studentské mši svaté v 19 hodin. Samotná vernisáž začne okolo 20.30. Dílo pak bude ke shlédnoutí až do konce postní doby v době otevření kostela.

Dílo bude v našem kostele Panny Marie Sněžné vystaveno od Popeleční středy do velikonočních svátků. Smyslem šestého ročníku této iniciativy je pozvat návštěvníky chrámu neotřelým způsobem za pomocí moderních uměleckých artefaktů do vlastního nitra. V uplynulých letech jsme už v rámci tohoto projektu spolupracovali s Patrikem Háblem, Robertem Bučkem, Janem Jemelkou, Janem Ambrůzem nebo Dagmar Havlíčkovou.